تماس عاجل! 93773107375+
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. بنگ دانه Hyoscyamus Niger
بنگ دانه Hyoscyamus Niger

بنگ دانه Hyoscyamus Niger

نویسنده: بهزاد زمانی مقدم

 دارو‌های هومیوپاتی / دارو‌های پلی کرست

میازم:
متعلق به میازم حاد ( باسابقه سورا )

سوگرایی:
__

استعداد ابتلا به بیماری:
__

ارتباط با گرما و سرما:
سرمایی

بنیان شخصیتی دارو:

یأس، ناامیدی، شکست و رهاشدگی از طرف شخصی که به او وابستگی کامل داشته است. این وضعیت در بیمار باعث ترس‌های حاد و ناگهانی شده و همچنین باعث واکنش‌های متغیری می‌شود که در آنها گاه جنبه تمایلاتی جنسی، پرحرفی و بذله گویی و پرت و پلاگویی مطرح است و گاه جنبه تهدیدی، تندی، خشونت و حتی تمایل به قتل.

محدوده‌ی عملکرد دارو:

سیستم عصبی، مراکز حسی، سیستم عضلانی، پرده‌های مخاطی و پوست.

ویژگی‌های ساختاری:

کم و بیش داروی حاد است، با این حال ممکن است مو‌های روشن و صورت رنگ پریده یا کبود داشته باشند با حالتی عصبی و تحریک پذیر.

نکات کلیدی:

انحراف جنسی به طوری که با نشان دادن آلت تناسلی خود ارضا می‌شود. حرف‌های چرند و پرت و پلاگویی با رفتاری آزاردهنده دارد. حملات ناگهانی سایکوموتوری. علاقه به استمنا در جلوی عموم. جراحات و آسیب دیدگی‌هایی همچون؛ کوفتگی، درد‌های سوراخ شونده در نواحی پرعصب. جراحت و آسیب ستون فقرات با درد تیز و برنده ( که با بالابردن دست‌ها بدتر می‌شود ). آسیب در ناحیه دنبالچه. درد سوراخ شونده درنوک انگشتان، چشمان، دندانها و زبان.

عوارض بالینی:

آنژین صدری، برونشیت، مشکلات مغزی، پرش عضلات. کُمای بیداری ( بی‌حسی و گیجی توأم با بیداری )، سرفه، هذیان، اسهال، تب روده، صرع، خونریزی، سردرد، مانیا، مننژیت، پارالیز، نورالژی، پنومونی، اختلال‌های ادراری.

مدالیته‌ها:

تشدید:

در غروب و شب، با فعالیت ذهنی، با حسادت ورزیدن، شکست عشقی، هوای سرد، نزدیک شدن به زمان قاعدگی، دراز کشیدن و لمس.

بهبود:

با خم شدن و نشستن (در سرفه)، حرکت، راه رفتن و گرما.

Rubrics:

– Delusion, is being injured by surroundings.
– Delusion, pursued, enemies, by.
– Fear of being betrayed.
– Foolish behaviour.
– Lascivious, lustful.
– Shamelessness, exposes the person.
– Suspicious.
– Jealousy.

اطلاعات شخصیتی فرد مربوط به .Hyos

مرحله‌ی اول پاتولوژی آنها حسادت، ظن و بدگمانی، معمولاً به دنبال یک یا چند شکست است. در پاتولوژی پیشرفته به جنون و دیوانگی می‌رسد و مجنون می‌شود، پرت و پلا می‌گوید و باعث خنده‌ی دیگران می‌شود. پرحرف است و خیلی احمق به نظر می‌رسد. با رفتار و حرف‌های احمقانه جلب توجه می‌کند. احساسات شدیداً حاد و واکنش‌های آنی دارد. از نظر جنسی خود را جذاب نمی‌بیند و به همین خاطر عریان می‌شود و بی پروا خود را در معرض نمایش می‌گذارد. افرادی با شخصیت Lach.؛ در حالت‌های پیشرفته به سمت hyos. نزدیک می‌شوند و در یک مقطع به آن نیاز دارند ( lach. شدیداً حسود و گرمایی است، اماhyos. شدیداً حسود و سرمایی است ). شوخی‌های جنسی می‌کند و آواز‌های جنسی زیرلب می‌خواند. پرش شدید عضلات ( انگار چیزی را در هوا می‌گیرد ). بی‌قرار در تختخوابش است و لحافش را کنار میزند. مانیای شهوانی دارد. بی‌حوصلگی شدید. حرکات تشنجی، اسپاسم تونیک (پیوسته) و کلونیک (با حملات منظم). بی‌خوابی شدید و بی‌قراری در تختخواب؛ به طوری که نمی‌تواند در تختخواب بماند. پاسخ‌های نامفهوم و بی‌معنا می‌دهد. بد دهن است ( توهین می‌کند ).

روان:

ترس زیاد از چیز‌های واهی ( فکر می‌کند زیر نظر است و از طرف افراد یا ارواح، کنترل می‌شود. فکر می‌کند که می‌خواهند او را اذیت کنند ). ترس از مسمومیت و کشته شدن از طرف همسرش ( پیش از خوردن هرچیز آن را بو می‌کند ). ترس شدید از تنها ماندن. ممکن است دچار توهّم دیدن طاووس یا مرغان زنجیر شده‌ای باشد که برایش نوعی حالت تهدید است. دچار جنون یا واکنشهای احساسی آنی می‌شود. توهّم حضور مردگانی که با او صحبت می‌کنند. احساس حرکت حشره‌ای به روی دست و پایش دارد. دارای حسادت شدید.

سر:

سردرد ناشی از ترس، وحشت و خشم.

عوارض تنفسی:

سرفه اسپاسمودیک هنگام شب و با دراز کشیدن.

عوارض ادراری:

برای فلج مثانه پس از زایمان مفید است.

تب:

هنگام تب هذیان می‌گوید و زبانش خشک و قهوه‌ای، ترکدار و چروکیده است و به سختی بیرون می‌آید. دندانها پوشیده از جرم و دهان بسیار بدبو؛ ممکن است دچار بی‌اختیاری ادرار و مدفوع نیز باشد.

ملاحظات:

– دارو‌های سه گانه هذیان (bell., stram., hyos.)
– داروی خوبی پس از bell. در مورد کری پس از سکته.
– اختصاصی برای افراد مسن که کنترل دفع ادرار و مدفوع را ندارند.
– در فلج مثانه خانم‌ها پس از زایمان بسیار مفید است.
– داروی phosp. پس از hyos. می‌تواند شهوانیت را درمان کند.
– این دارو با سرکه خنثی می‌شود.
منبع مقاله :
زمانی مقدم، بهزاد؛ (۱۳۸۶)، راهنمای درمان ‌هامیوپاتیک، تهران: اطلاعات

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید