تماس عاجل! 93773107375+
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. تاریخچه هومیوپاتی
تاریخچه هومیوپاتی

تاریخچه هومیوپاتی

اساس درمانی هومئوپاتی اولین بار توسط بقراط پزشگ یونان باستان ( ۳۵۰-۴۶۰ قبل از میلاد ) بیان گردید . او به عنوان پدر علم طب این گونه بیان کرد : ” یک بیماری به واسطه عوامل مشابه تولید می گردد و به کارگیری همانند این عوامل بهبودی را به ارمغان خواهد اورد . ”

دومین قدم را پزشگ یونانی دیگری به نام گالن (۲۰۰ – ۱۳۰ بعد از میلاد ) برداشت : ” درمان طبیعی به واسطه همانندها انجام می پذیرد.”درقرون ۱۵الی۱۶میلادی همزمان با پیشرفت آرام علم پزشگ سوئیسی به نام ون بمبست ( ۱۵۴۱- ۱۴۹۳ ) بیان نمود که : ” میکروب ها اساسآ داروهای با عملکرد مخالف را رد می کنند و بر این اساس بایستی مشابه را با مشابه درمان نمود .”

در اوایل قرن هفدهم دانشمند دانمارکی دکتر جورج استال چنین بیان کرد : ” درمان با داروهای با عملکرد مخالف برخلاف چیزی است که بایستی انجام پذیرد . من متقاعد شده ام که بیمار بایستی با داروهائی درمان شود که تولید عوارض مشابهی داشته باشند . ”

بنیان گذار درمان هومئوپاتیک مدرن بعد از دو هزار سال از اظهار نظریه بقراط یک پزشک آلمانی با استعداد به نام ساموئل هانمن می باشد . او متولد دهم آوریل۱۷۵۵ در شهر میسون واقع در شرق کشور آلمان است . در دوره دبیرستان دانش اموز ممتازی بود . در سال ۱۷۷۵جهت فراگیری علم طب وارد دانشگاه لایپزیگ گردید . ولی دو سال بعد به دلیل سرخوردگی دانشگاه را ترک کرده و به مطالعه شیمی روی آورد .

او به زبان های آلمانی و لاتین و یونانی و انگلیسی و فرانسه و اسپانیایی مسلط بود . با ورود به دانشگاه ارلانگن بالاخره دکتری طب خود را در سال ۱۷۷۹دریافت کرد . در زمان شروع طبابتش مردم ان زمان بیشتر از معالجات پزشگان می مردند تا از عوارض خود بیماری .۹ ماه بعد با یوهانا ازدواج کرده و عازم روستای گومرون گردید . مردم ساکن روستا از معالجات او استقبالی نکردند او تاکید زیادی بر بهداشت عمومی داشت . هوای پاکیزه . خواب کافی و ورزش منظم و نیز رژیم غذائی مناسب مورد تاکید وی بود .

او سالها جلوتراز زمان خویش می زیست . او سپس به شهر تاریخی درسدن در مرکز ساکسونی نقل مکان کرد . او جهت امرار معاش کتب فرانسه . انگلیسی . لاتین و یونانی را ترجمه می کرد . چندسال بعد در سال ۱۳۹۵کتابی به نام دوست سلامتی را در شهر لایپزیک به رشته تحریر درآورد . او سپس شروع به نقد کتب زمان خود در رابطه با طب و شیمی پرداخته و دو کتاب یکی در رابطه با مسمومیت با آرسنیک و دیگری تشخیص و معالجه بیماری های مقاربتی را انتشار داده و خود را در معرض انتقادهای شدید قرار داد .

اولین جرقه تولد هومئوپاتی به دنبال ترجمه دکتر ویلیام کولن در ذهن هانمن زده شد . او مقداری از داروی ضد مالاریای سین کونا را مصرف نموده و به دقت شروع به یادداشت علائم ان بر روی خودش کرد . او دچارسردی پاها و نوک انگشتان گردید . خواب آلوده بود و قلبش به شدت می طپید . تمامی اعضا بدن می لرزید . دچار تشنگی و قرمزی گونه ها بود . علائم چندساعت بطول انجامید ولی درد او را می افزود . در کمال تعجب علائم کاملا شبیه یک بیمار مالاریائی بود .

هانمن در کتابش این گونه نوشت : سینکونا به عنوان درمان تب نوبه مالاریا موثر است چونکه علائم شبیه آن را در افراد سالم ایجاد می کند . او اساس فرضیه هومئوپاتی را اثبات کرده بود که البته پیشتر از ان توسط بقراط . گالن . استال و پاراسلسوس بیان گردیده ولی عملی نشده بود . او ذر مقالاتش اذعان می نمود درمان بایستی در بدن انسان بصورت تجربی بکار گرفته شود . تنها با اثبات عملی به روش پرووینگ می توان اثر واقعی مواد داروئی را کشف نمود .

در سال ۱۸۱۰ ارگانون را منتشر ساخت . اساس کار هانمن بر درمان مشابه با مشابه استوار گردید . او تعریف خود را از درمان بردن بیمار توسط پزشگ حاذق به سمت سلامتی عنوان نمود . بالاترین ایده همانا تجدید سلامتی به سرعت و با نرمی و با زدودن بیماری در درون بدن با سریع ترین و معتبر ترین روش با حداقل ضرر و مطابق با قوانین ساده عنوان گردید . در سال ۱۸۱۳ مواجه با جنگ ناپلئون با متفقین در شهر لایپزیگ بود . شیوع تیفوس فرصت خوبی را جهت معرفی هومئوپاتی در اختیارش قرار داد . به دنبال پرووینگ بر روی داوطلبین در سال های ۱۸۲۱-۱۸۱۱ شش جلد از نتایج ان را در کتاب ماتریامدیکا پیورا منتشر ساخت . ادامه دارد…​

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید