تماس عاجل! 93773107375+
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. فاشرای سفید Bryonia Alba
فاشرای سفید Bryonia Alba

فاشرای سفید Bryonia Alba

نویسنده: بهزاد زمانی مقدم

 داروهای هومیوپاتی/ داروهای پلی کرست

میازم:
میازم تیفویید با سابقه سورا

سوگرایی:
راست

استعداد ابتلا به بیماری:
روماتیسم و نقرس

ارتباط با گرما و سرما:
گرمایی

بنیان شخصیتی دارو:

احساس ضرر و زیان مالی است که هر چه زودتر باید جلوی آن را بگیرد. به همین خاطر، فردی مصمم، کاری، ماهر، فعال و پرحرارت است.

محدوده‌ی عملکرد داروی:

پرده‌های سروزی، پرده‌های مخاطی، کبد، بافت‌های لیفی، سیستم تنفسی و مغز، از جمله مراکز اصلی عملکرد این دارو هستند.

ویژگی‌های ساختاری:

لاغر، قدبلند، با موهای تیره، چهره‌ی تیره، لب‌های خشک و ترک‌دار، با عضلاتی سفت.

نکات کلیدی:

بیزار از مزاحمت و برهم خوردن تنهایی و آرامشی که نیاز دارد. صحبت دائمی در مورد تجارت و مسائل کاری خود دارد. تشدید عمومی عوارضش با حرکت، و در ساعت ۹ شب. بهبود عمومی با خوابیدن به طرف عضو دردناک. سردرد بالای چشم چپ و پیشانی که به پس سر گسترش می‌یابد و سپس کل سر را می‌گیرد. عطش شدید به آب. شکستگی یا رگ به رگ شدگی همراه دردی که با کوچکترین حرکت بدتر می‌شود. خشکی در تمام سطوح روحی و جسمی او دیده می‌شود ( مانند پرده‌های مخاطی، احساسی و… ). پلورزی که با حرکت یا تنفسی، دردش بیشتر می‌شود و با فشار و خوابیدن به سمت دردناک بهتر می‌شود. در مواردی که تب می‌کند، هذیان می‌گوید مانند « می‌خواهم بروم به خانه‌ام ».

عوارض بالینی:

الکلیسم، آسم، حملات صفراوی، مشکلات مغزی، یبوست، اِدِم، سوءهاضمه، تب روده، سردرد، مشکلات قلبی، سرخاک، مننژیت، روماتیسم، قاعدگی نیابتی، مشکلات پستان، سرفه، خون دماغ، مشکلات معدی، پلورزی، پنومونی، مشکلات تنفسی، عطش، دندان درد، سرگیجه، سیاه سرفه.

مدالیته‌ها:

تشدید: با کمترین حرکت، فعالیت، لمس، گرما، غذا و نوشیدنی گرم، اتاق گرم و در تابستان. تشدید عمومی در ساعت ۹ شب و فرونشاندن ترشحات و تخلیه‌ها ( از هر نوع ).

بهبود:

با استراحت کامل، دراز کشیدن روی طرف دردناک، فشار منطقه درد، سرما، خوردن غذا و نوشیدنی‌های سرد.

Rubrics:

– Fear of poverty.
– Talk of business.
– Delusions, fancies, is doing business.
– Delirium, busy.
– Industrious.
– Disturbed, averse to being.

اطلاعات شخصیتی فرد مربوط به Bryonia

روان:

بسیار عبوس و بداخلاق. تحریک پذیر ( باجرقه‌ای عصبانی می‌شود ). احساس اصلی او ضرر و زیان است. دائم به مال و دارایی خود افزوده می‌کند. هنگام خواب، هذیان در مورد کارش می‌گوید. آدمی خشک و کم حرف است و دوست ندارد کسی وارد مسائل خصوصی‌اش شود ( احساس می‌کند که دیگران مزاحمش می‌شوند ). رفتارش کاسب گونه است. افسرده و نگران ( در مورد مسائل مالی خود ). ترس شدید از فقر دارد. از مشخصات بسیار مهم او تنهایی و ناامنی است. دائم به دنبال جایی آمن است ( برای مثال مهمانی نمی‌رود و اصرار در ماندن خانه دارد، شب را حتماً باید در خانه‌اش بخوابد ). آدمی در خود است و علاقه‌ای به ارتباط با دیگران ندارد ( علاقه به تنهایی ). در ناراحتی‌ها و گرفتاری‌ها، دلداری دادن به او حالش را بدتر می‌کند؛ یعنی احتیاج به سکون فکری دارد ( کلاً با سکون حالش بهتر است ). فردی مسئول و از نظر احساسی آدمی خشک است. فعال و مصمم. به سمت چپ می‌خوابد و رؤیاهای تجاری می‌بیند.

سر:

سردرد انفجاری همراه با درد تیرکشنده و سوراخ کننده، به دلیل کوران هوا و یبوست، که در صبح و با حرکت بدتر و با بستن چشم‌ها و خوابیدن در اتاق تاریک و بستن محکم سر با پارچه بهتر می‌شود. خشکی شدید دهان و تمام پرده‌های مخاطی ( عطش شدید به آب سرد ). لب‌ها خشک و ترکدار، زبان خشک و با بار سفید زیاد است. خشکی بینی همراه عطسه‌های مکرر و عدم درک بویایی دارد. خون دماغ به جای قاعدگی ( قاعدگی نیابتی ).

عوارض تنفسی:

سرفه‌ای که طرف راست سینه درگیر است و در اثر هوای سرد ایجاد می‌شود. سرفه خشک و سخت به همراه تهوع، درد و استفراغ که هنگامه سرفه بیمار سینه‌اش را با دست می‌فشارد. پنومونی که لُب تحتانی ریه راست را درگیر می‌کند؛ تنفسش عمیق است و دردی تیرکشنده در قفسه سینه دارد. احساس سنگینی زیاد در سینه ( در پستان‌ها؛ احساس سفتی، گرمی، و درد دارد ).

عوارض گوارشی:

فشار و سنگینی در معده؛ سوء ‌هاضمه که به همراه زخم معده است. تهوع و بالا آوردن صفرا بلافاصله پس از خوردن غذا ( تشدید پس از خوردن غذا که با فشار بهتر نمی‌شود ). خشکی زیاد پرده‌های مخاطی کولون و در نتیجه یبوست شدید. تمایل به دفع ندارد؛ مدفوع سفت، خشک و گره‌دار است. یبوستی که منشأ سردرد است.

اسهال:

پس از نوشیدنی سرد، و صبح‌ها به محض بیرون آمدن از تختخواب (Nat.s.). اسهال آبکی و سوزان که حاوی تکه‌های هضم نشده‌ی غذا است.

تب:

در انواع تب به ویژه تیفویید بسیار مفید است. نبض پُر و شدید و تند به همراه عرق زیاد. هنگام تب، سرفه‌های خشک دارد. در تب مننژیت دائماً بازو و پای چپ را تکان می‌دهد. هذیان در تب. دوست دارد بخوابد و هیچ حرکتی نکند ( حتی چشمان خود را برنگرداند ).

ملاحظات:

– Alumina حالت مزمن. Bry است، و پس از آن خیلی خوب اثر می‌کند.
– در آرتریت و روماتیسمی که با کوچک‌ترین حرکت بدتر می‌شود، مفید است.
– در مورد تبی که شروعش کُندو از درون است. Bry و Gels و در مورد تب ناگهانی .Acon و Bell مصرف دارند.
منبع مقاله :
زمانی مقدم، بهزاد؛ (۱۳۸۶)، راهنمای درمان ‌هامیوپاتیک، تهران: اطلاعات

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید